У будь-якому господарстві є ножівка для розпилу заготовок з дерева, бетонних блоків, пластмаси, гіпсокартону, металу та інших матеріалів. Конструкція інструменту складається з металевого полотна з зубами різного розміру, форми, і рукоятки або оправи для його утримання в руках під час роботи. З характеристиками і різновидами ручної пили ознайомимося докладніше.
Що собою являє ножівка
Стандартна довжина ножівки становить до 75 см, ширина її пильного полотна - від 60 до 16 мм, при товщині 1-6 мм. Ножівкове полотно виготовляють з довговічних і стійких до зносу матеріалів. Зазвичай це сталеві сплави із захисним покриттям від іржі і корозії. Полотно кріпиться до оправи, що називається рамою або верстатом, яка може мати цільну і розсувну конструкцію. У другому випадку можливе використання змінних полотен різних розмірів.
На одній зі сторін рами знаходиться головка статичного типу і хвостовий елемент з рукояткою. На іншій стороні розташовується гвинт або головка для регулювання натягу полотна. На голівках присутні отвори для фіксації до металевої поверхні.
Ножівка в класичному виконанні застосовуються для поперечного або поздовжнього пиляння великогабаритних деталей. У русі інструмент наводиться поступально-поворотними рухами користувача. На відміну від пил інших типів вона має тільки одну рукоятку.
Для чого використовується ножівка
Ручна пила по дереву і металу активно використовується в різних видах професійної діяльності і в побуті. Її застосовують для виконання наступних операцій:
- Обрізки садової рослинності (дерев і чагарників), зрізання старих, засохлих гілок і сучків.
- Розпилювання заготовок і деталей з дерева.
- Випилювання фігурних елементів з фанери і деревно-стружкових плит, виготовлення наскрізних отворів і розрізів криволінійного типу.
- Розрізання труб і листів з металу.
- Пиляння блоків з газобетону.
- Різання гіпсокартону.
Також існують спеціальні моделі ножівок, призначені для вирізання пазів і отворів з поглибленнями. Інструмент незамінний в столярній справі, будівництві та веденні домашнього господарства.
Різновиди та їх особливості
Ручні пили можуть мати поздовжні, поперечні і змішані зуби. Зубці поздовжнього типу нагадують трикутники зі скошеним заточуванням з обох сторін і дозволяють інструменту рухатися у двох напрямках: до себе і від себе. Такі ножівки використовують при пилянні уздовж волокон.
Зуби поперечного типу схожі на рівнобедрені трикутники. Ними комплектують пили, призначені для розпилу сухого матеріалу в поперечному напрямку. У моделей з зубцями змішаного типу присутні трикутні елементи й витягнуті напівкруглі щербини, що дозволяють виконувати різ з розширенням пильного каналу. Вони вважаються універсальними і підходять для матеріалів різного типу.
За розміром зубці ножівок бувають дрібними (2-2,5 мм), середніми (3-3,5 мм) і збільшеними (4-6 мм).
Ножівки по металу складаються зі змінного ріжучого полотна і надійної рами, що скріплює конструкцію. Мають зубці зменшеного розміру із загартованого металу, і довжину, що не перевищує 40 см.
На що звернути увагу при покупці
Купуючи ручну пилу, визначитеся, з яким матеріалом вона буде частіше працювати. Пам'ятайте про те, що в конструкції садових ножівок, для пиляння газобетону і гіпсокартону є істотні відмінності, що впливають на ефективність і довговічність їх використання.
Важливим параметром при виборі є якість пильної поверхні. Більш надійними вважаються пристрої з вуглецевих сплавів з показниками міцності 45 HRC і з робочою кромкою не менше 60 HRC. Також майте на увазі, що спеціалізовані моделі, з зубами поздовжнього або поперечного типу, краще впораються з розпилом складних матеріалів, ніж універсальні.
При покупці ручної пили обов'язково зверніть увагу на зручність і якість її рукоятки. Від її форми і ергономічності буде залежати комфорт і безпека використання інструменту.